Invatati Legile jocului de fotbal cu Daniel Munteanu

Intrebări

Test teoretic Arbitri div. C - Cluj Napoca, 08.08.2013

1. Când se acordă o lovitură de pedeapsă, conform Legii 14?
  2. Înaintea finalului primei reprize, in minutul 44:30, bara transversală a porţii echipei gazdă se rupe. Câte minute trebuie să aştepte arbitrul, pentru remedierea deficienţelor, dacă jocul se dispută in campionatul de juniori republicani?
  3. Enumeraţi greşelile conform Legii 12 pentru care tentativa poate duce la acordarea unei lovituri libere directe?
  4. Ce prevede capitolul "Echipamentul de bază", din Legea 4, cu privire la jambiere?
  5. Enumeraţi cele două situaţii în care arbitrul va acorda avertisment pentru comportare nesportivă unui jucător care joacă mingea cu mâna in mod intenţionat?
  6. Este permis ca un jucător sa se afle în poziţie afară din joc la executarea unei lovituri de pedeapsă? Motivaţi răspunsul.
  7. Mingea părăseşte terenul de joc, departe de arbitrul asistent, iar acesta nu ştie cărei echipe îi revine aruncarea de la margine. Cum trebuie să procedeze?
  8. Ce prevede capitolul "Lipsa abaterii" de la Legea 11?
  9. Cum trebuie să procedeze arbitrul dacă uită să ridice braţul pentru a arăta că se executa o lovitură liberă indirectă, iar mingea este trimisă direct in poarta adversă? Motivaţi răspunsul.
  10. Când trebuie să fie avertizat un jucător care îşi manifestă bucuria inscierii unui gol?

La aceste întrebări nu există răspunsuri în baza de date.