Invatati Legile jocului de fotbal cu Daniel Munteanu

Intrebări

Test grilă - arbitri divizionari (nr. 1) - vara 2015

1. In timp ce mingea este in joc, un jucător inlocuitor arunca cu un obiect către un coechipier. Ce sancţiune disciplinara trebuie sa acorde arbitrul in acest caz?

A. Eliminare (cartonaş roşu) pentru comportare violenta, daca jucătorul a aruncat obiectul folosind o forţa excesiva;

B. Avertisment (cartonaş galben) pentru comportare nesportiva, daca obiectul nu 1-a atins pe coechipier,

C. Nu este nevoie de sancţiune disciplinara, daca obiectul nu si-a atins tinta;

D. Cand se arunca cu un obiect, jucătorul vinovat este intotdeauna eliminat pentru comportare violenta.

2. Un jucător eliminat de către arbitru refuza sa paraseasca terenul de joc. Cum va proceda arbitrul?

A. Fluiera sfarsitul jocului;

B. Asteapta 3 minute, dupa care va fluiera sfarsitul jocului;

C. Cheama capitanul de echipa si ii comunica decizia sa; daca in maxim 3 minute jucătorul nu paraseste incinta terenului de joc, va fluiera sfarsitul jocului; termenul de 3 minute se arata în mod vizibil;

D. Cere oamenilor de ordine sa intervină pentru a evacua jucătorul de pe terenul de joc.

3. Executantul unei lovituri libere indirecte din suprafaţa de pedeapsa adversa ridica mingea cu amandoua picioarele simultan, incercand sa-i deruteze pe cei aflaţi in zid. Mingea ajunge la un coechipier al acestuia, care reuşeşte sa inscrie un gol. Ce decizie trebuie sa ia arbitrul?

A. Valideaza golul;

B. Repeta LLI;

C. Avertizeaza jucătorul pentru comportare nesportiva; repeta LLI;

D. Avertizeaza jucătorul pentru comportare nesportiva; LLI in favoarea echipei adverse, de pe locul unde a fost comisa greşeala;

4. Dupa executarea unei lovituri de pedeapsa, in drumul sau către poarta mingea este atinsa de un corp străin. Ce decizie ia arbitrul?

A. Lovitura de pedeapsa se va repeta.

B. Minge de arbitru, de pe locul unde mingea este atinsa de corpul străin (vezi Legea 8);

C. Daca mingea intra in poarta se acorda gol, daca nu jocul se reia conform punctului B.

D. Niciun răspuns nu este corect.

5. In minutul 85 al unui joc, rezultatul este de 1-0 in favoarea echipei A, moment in care aceasta echipa beneficiaza de o aruncare de la margine. Dupa ce s-a pregătit sa efectueze aruncarea, un jucător al echipei A lasa mingea unui coechipier aflat in terenul de joc, langa linia de margine, la o distanta de 10-12 m de locul execuţiei, pentru a executa el aruncarea de la margine. Cum va proceda arbitrul?

A. Permite repunerea mingii in joc de noul executant, dupa ce 1-a sanctionat cu avertisment; adauga timpul pierdut la timpul regulamentar de joc;

B. Arbitrul il va avertiza pe primul jucător (cartonaş galben) pentru intarzierea reluării jocului; dispune reluarea cat mai rapida a jocului; va recupera timpul pierdut la sfarsitul partidei;

C. Jocul poate sa fie reluat; este o acţiune permisa care poate tine de sarcinile de joc; arbitrul trebuie sa adauge timpul pierdut la terminarea jocului;

D. Arbitrul ii va avertiza (cartonaş galben) pe ambii jucători pentru acţiunea care are ca scop iniai fierea reluării jocului; dispune reluarea cat mai rapida a jocului; adauga timpul pierdut la timpul regulamentar de joc, la sfarsitul partidei.

6. Se poate inscrie un gol direct dintr-o lovitura de la poarta?

A. Da, dar numai in poarta adversa;

B. Da, chiar si in poarta proprie, daca mingea e adusa inapoi de un vant puternic;

C. Nu;

D. Da.

7. Se executa o lovitura de la colt. Mingea loveşte un stâlp al porţii si revine in joc spre executant. In acest timp, un aparator ii pune piedica executantului in suprafaţa de pedeapsa, insa acesta reuşeşte sa se ridice si intra in posesia mingii, pe care o trimite in poarta. Ce decizie trebuie sa ia arbitrul?

A. Acorda gol;

B. Acorda lovitura libera indirecta in favoarea echipei in aparare si avertisment aparatorului;

C. Acorda lovitura de pedeapsa si avertisment aparatorului;

D. Acorda lovitura de la poarta.

8. Cu acordul asociaţiei membre interesate si sub rezerva respectării principiilor fundamentale, Legile Jocului pot fi modificate in aplicarea lor la jocurile disputate intre:

A.  Jucători cu handicap; jucători veterani; jucători sub 14 ani;

B. Juniori; echipe feminine; jucători cu handicap; jucători veterani;

C. Jucători veterani (peste 35 ani); echipe feminine; jucători cu handicap; jucători sub 16 ani;

D. Jucători veterani (peste 35 ani); jucători cu handicap; echipe feminine; copii si juniori.

9. Cine are acces la vestiarul arbitrilor, conform ROAF?

A. Observatorii oficiali ai jocului respectiv; delegaţii echipelor; medicul delegat; alte persoane solicitate in mod expres de arbitru.

B. Orice persoana solicitata in mod expres de arbitru.

C. Medicul delegat; observatorii oficiali ai jocului respectiv; alte persoane solicitate in mod expres de arbitru;

D. Numai observatorii oficiali ai jocului respectiv.

10. In minutul 89 terenul devine neregulamentar. Cate minute trebuie sa aştepte arbitrul pentru remedierea deficientelor?